„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
A Meta korhatárcsökkentési tervét rengetegen ellenzik.
Egyáltalán nem hozza azokat a számokat Mark Zuckerberg metaverzuma: a Horizon Worlds, mint azt a virtuális valóságokból álló világtól remélték – számolt be a The Wall Street Journal egy belsős levélre hivatkozva. (A felület leginkább egy online játéktérre emlékeztet, ahol a felhasználó kapcsolatba léphet a környezetével – a szerk.)
A Facebookot, Instagramot és WhatsAppot is birtokló Metának az a legfőbb problémája, hogy sok felhasználó már egy hónap után otthagyja a központi platformnak számító Horizon Worlds-öt (és nem is tér oda vissza); ezáltal a cég súlyos veszteségeket szenved.
Annak érdekében, hogy ez a trend megforduljon, Zuckerbergék azt tervezik, hogy a kiskorúak számára is megnyitják a Metat, mivel a jelenlegi szabályzat szerint a digitális valóságot csakis kizárólag 18 éven felüli személyek használhatják.
De mint azt a Quartz megírta, a korhatár levitelét számos gyermekvédelmi jogokkal foglalkozó szervezet, gyerekegészségügyi szakember, aktivista ellenzi – mondván: a döntéssel rengeteg veszélynek tennék ki a fiatalkorúakat. Internetes zaklatásoknak, online szexuális bántalmazásoknak, például; ezért nyílt levélben szólítják fel a Meta vezetőit,
hogy „ne helyezzék a profitot a gyermekek biztonsága elé”.
Az aláírók hivatkoznak egy márciusi kutatásra is, amely szerint a Meta virtuális platformja, különösképpen a Horizon Worlds felhasználóit szexuális utalások, sértések, rasszista, nőgyűlölő, homofób szidalmak érték. Arról a jogi veszélyről nem is beszélve, hogy gyerekek, tinédzserek személyes, kényes adatai kerülhetnek Zuckerbergékhez, teszik hozzá a szakértők.
A Meta korhatárcsökkentési terve tehát
Bár Zuckerbergék ígérik, megfelelő eszközökkel, védelmi megoldásokkal fognak gondoskodni a kiskorúak biztonságáról; pár éve ugyancsak a The Wall Street Journal mutatta be – kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva –, hogy ugyan a cégvezetők is tisztában lehetettek azzal a belső kutatással, amely szerint az Instagram igenis káros hatással van a gyerekek, tinédzserek lelki egészségére – szorongásról, depresszióról, testképzavarról, valamint öngyilkossággal kapcsolatos gondolatokról vallottak a fiatalok –, ezt nem vették figyelembe, mi több: a nyilvánosság felé teljesen mást kommunikáltak.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatásai szerint két évvel ezelőtt már közel kétszer annyi 7-8 éves gyermeknek volt mobiltelefonja, mint 2017-ben – írta meg a Magyar Nemzet. A közösségi médiát, így többek között az itthon elterjedt Facebookot, Instagramot, TikTokot használók aránya is megtöbbszöröződött.
A kutatás bemutatta azt is: a kétéves gyermekek 4 százaléka már internetezik; a háromévesek 9 százaléka pedig viszonylag rendszeresen használja azt. Vagyis:
Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP
***